Strona g³ówna    Og³oszenia    Grupy    Sakramenty    Liturgia    O parafii     Multimedia    Linki   Cmentarz     Kontakt

Dodano: 2014-04-29, Czuwanie przy symbolach ¦wiatowych Dni M³odzie¿y

Dnia 29.04.2014 roku od godziny 17.00 w Parafii pw. NMP Wniebowziêtej w Ko¶cianie go¶ci³y symbole ¦wiatowych Dni M³odzie¿y. S± to krzy¿ i ikona Salus Populi Romani.
Nasi parafianie czuwali przy nich w modlitewnym skupieniu od godz. 21.00 do 22.00.
Odebrali¶my tak¿e „Iskrê Bo¿ego Mi³osierdzia”, która 3 maja zostanie przekazana parafianom podczas Mszy ¶w.

Krzy¿ Roku Jubileuszowego pielgrzymuje obecnie po Polsce w zwi±zku z tym, ¿e w 2016 roku w Krakowie odbêd± siê ¦wiatowe Dni M³odzie¿y.

Parafia Stare Oborzyska Parafia Stare Oborzyska

Na stronie www.rio2013.com czytamy:
Krzy¿ ¦wiatowych Dni M³odzie¿y jest znany pod wieloma nazwami: Krzy¿ Roku ¦wiêtego, Krzy¿ Roku Jubileuszowego, Krzy¿ Pielgrzymuj±cy. Nazywamy go tak¿e Krzy¿em M³odych, poniewa¿ Papie¿ Jan Pawe³ II powierzy³ ten znak m³odzie¿y, aby nios³a go ze sob± po ca³ym ¶wiecie.

W roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia, który Ko¶ció³ katolicki obchodzi³ w okresie od Wielkiego Tygodnia 1983 r. do Wielkiego Tygodnia 1984 r., w Bazylice ¶w. Piotra, w pobli¿u g³ównego o³tarza umieszczono prosty, drewniany krzy¿ o wysoko¶ci 3,8 metra. Na zakoñczenie Roku Jubileuszowego, po zamkniêciu Drzwi ¦wiêtych, towarzysz±cy obchodom krzy¿ – symbol bezgranicznej mi³o¶ci Chrystusa – Papie¿ Jan Pawe³ II przekaza³ m³odym. W imieniu ca³ej m³odzie¿y podarunek przyjêli cz³onkowie Miêdzynarodowego Centrum M³odzie¿y San Lorenzo w Rzymie. Z tej okazji Papie¿ wypowiedzia³ nastêpuj±ce s³owa: "Droga m³odzie¿y, na zakoñczenie Roku ¦wiêtego powierzam wam znak tego Roku Jubileuszowego: Krzy¿ Chrystusa! Nie¶cie go na ca³y ¶wiat jako znak mi³o¶ci Pana Jezusa do ludzko¶ci i g³o¶cie wszystkim, ¿e tylko w Chrystusie umar³ym i zmartwychwsta³ym jest zbawienie i odkupienie". (Jan Pawe³ II, Rzym, 22 kwietnia 1984 r.)

Odt±d, na ¿yczenie Ojca ¦wiêtego, krzy¿ ¦DM pielgrzymuje po ca³ym ¶wiecie. Wêdrowa³ po Europie, dotar³ do obu Ameryk, Azji, Afryki i Australii, by³ obecny podczas ka¿dych miêdzynarodowych obchodów ¦wiatowych Dni M³odzie¿y. W 1994 r. powsta³a nowa tradycja zwi±zana z peregrynacj± krzy¿a: od tej pory podró¿uje on przez ca³y rok po diecezjach kraju organizuj±cego kolejny miêdzynarodowy ¦wiatowy Dzieñ M³odzie¿y. Pielgrzymka ta stanowi formê duchowego przygotowania danego kraju do przyjêcia Papie¿a i m³odzie¿y z ca³ego ¶wiata.

W 2003 roku papie¿ Jan Pawe³ II podarowa³ m³odzie¿y drugi symbol wiary, aby nios³a go po ¶wiecie razem z Krzy¿em ¦DM: Ikonê Matki Bo¿ej Salus Populi Romani. Jest to wspó³czesna kopia prastarego, ¶wiêtego obrazu znajduj±cego siê w pierwszej i najwiêkszej na Zachodzie bazylice po¶wiêconej Maryi Matce Bo¿ej – Bazylice Matki Bo¿ej Wiêkszej (¦nie¿nej). „Dzisiaj powierzam wam ikonê Maryi. Od teraz bêdzie razem z Krzy¿em towarzyszyæ ¦wiatowym Dniom M³odzie¿y. Kontemplujcie wasz± Matkê! Ikona bêdzie znakiem matczynej obecno¶ci Maryi bliskiej m³odym, którzy jak aposto³ Jan zostali wezwani, aby przyj±æ j± do swojego ¿ycia.” (Rzym, XVIII ¦wiatowy Dzieñ M³odzie¿y, 2003 r.)

Informacje mo¿na znale¼æ tak¿e na