Dodano: 2014-11-22, Otwarcie Bazy Rodzin SZLACHETNEJ PACZKI

W piątek o godz. 21 została otwarta baza rodzin na stronie www.szlachetnapaczka.pl Po raz drugi ogólnopolski projekt SZLACHETNA PACZKA działa na terenie REJONU KOŚCIAN. Projekt popiera także nasza Parafia. Chętni do obdarowania innych, którzy są w potrzebie mogą wybrać rodzinę lub osobę samotną, aby przygotować dla niej paczkę.

Bardzo istotny jest fakt, że pomoc w tym projekcie jest bardzo przemyślana, a osoby są przygotowane. Liderzy brali udział w dwóch dwudniowych warsztatach. SuperW, czyli wolontariusze także brali udział w szkoleniu, ale jednodniowym. Wszyscy przed odwiedzinami u rodzin musieli zdać test e-learningowy, a następnie kolejny. Wszystko po to, aby nieść MĄDRĄ POMOC, aby pomoc trafiła do odpowiednich osób. Otrzymaliśmy 38 adresów: rodzin, osób samotnie wychowujących dzieci lub osób samotnych.  10 rodzin nie włączono do projektu z powodu dochodu przekraczającego kryterium (450 zł na osobę po odliczeniu kosztów utrzymania mieszkania oraz leczenia) lub w związku z tym, że wolontariusze uznali, iż pomoc ze strony DARCZYŃCÓW nie zmobilizowałaby rodziny do poprawy swojej sytuacji na miarę aktualnych możliwości. Naszym zadaniem nie jest obejmowanie pomocą rodzin/osób roszczeniowych, które uważają, że pomoc im się należy i tak musi być. Właśnie w tym celu SuperW  przeprowadzają rozmowę, aby lepiej poznać rodzinę/osobę i ustalić, czy podejmuje ona jakiekolwiek działania na miarę swoich możliwości, aby poprawić obecną trudną sytuację. Zdajemy sobie sprawę z tego, że rodzin/osób potrzebujących pomocy w naszym rejonie jest znacznie więcej, ale lepiej pomóc chociaż pewnej grupie osób, niż nie podjąć żadnego działania, prawda?

Ks. Jacek Wiosna Stryczek powtarza, że jeśli nawet damy komuś wędkę zamiast ryby, to może ją sprzedać, pieniądze stracić i nadal pozostanie z niczym. Jeśli natomiast pomożemy zmienić sposób myślenia na MENTALNOŚĆ WĘDKARZA, to chwyci patyk i sam zacznie łowić ryby.

Przełożę to na konkret. Wśród jednej z rodzin jest małżeństwo wychowujące trzy córeczki. Kobieta nie pracuje, ponieważ nie ma z kim zostawić młodszych dziewczynek, które nie chodzą jeszcze do przedszkola. Mąż pracuje, ale w związku z tym, że spłacają kredyt, który zaciągnęli na przebudowę budynku gospodarczego, aby w nim zamieszkać, dochody na jedną osobę są bardzo niskie. Podczas rozmowy dowiedzieliśmy się, że kobieta potrafi szyć na maszynie. Zapytałam, czy gdyby znalazł się darczyńca, który sprezentuje im maszynę do szycia, będzie w stanie założyć mały lokalny punkt usług krawieckich. Odpowiedziała, że tak.

Oczywiście każda sytuacja rodzinna jest inna i nie w każdym przypadku na obecną chwilę można coś zmienić. Podkreślam zainteresowanym, że pomoc trafi do odpowiednich osób.

Jeszcze jedno wyjaśnienie – czasem w opisie znajdują się dokładne marki produktów kosmetycznych lub żywnościowych, które są potrzebne. Nie wynika to ze zbyt wygórowanych oczekiwań, ale ze względów zdrowotnych, np. w rodzinie jest osoba z alergią i może korzystać tylko z produktów danej firmy lub choruje na cukrzycę itp. Szczegóły przedstawią zainteresowanym DARCZYŃCOM wolontariusze odpowiedzialni za poszczególne osoby lub rodziny.

Dziękujemy za wsparcie projektu SZLACHETNA PACZKA.

Parafia Stare Oborzyska Parafia Stare Oborzyska Parafia Stare Oborzyska