Strona główna    Ogłoszenia    Grupy    Sakramenty    Liturgia    O parafii     Multimedia    Linki   Cmentarz     Kontakt



Dodano: 2017-12-17, Cześć i chwała BOHATEROM


17 grudnia na naszym parafialnym cmentarzu odbyła się uroczystość ustawienia pamiątkowych tabliczek przy grobach powstańców wielkopolskich i żołnierzy Wojska Polskiego. Niedzielne uroczystości z okazji 99. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego rozpoczęła Msza święta. Uczestniczyli w niej rodziny powstańców i żołnierzy, władze samorządowe i mieszkańcy. Po Mszy świętej odczytano biogramy uhonorowanych powstańców  żołnierzy Wojska Polskiego. Następnie na miejscowym cmentarzu ustawiono okolicznościowe tabliczki przy grobach sześciu osób: Jana Szymańskiego, Jana Nowickiego, Teodora Raszewskiego, Jana Cichockiego, Stanisława Nowaka, Stanisława Horyńskiego. Tablice zostały ustawione przez rodziny, Gminę Kościan i Koło Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej w  Poznaniu.

Parafia Stare Oborzyska Parafia Stare Oborzyska Parafia Stare Oborzyska Parafia Stare Oborzyska

Parafia Stare Oborzyska Parafia Stare Oborzyska Parafia Stare OborzyskaParafia Stare Oborzyska

Parafia Stare OborzyskaParafia Stare Oborzyska Parafia Stare Oborzyska Parafia Stare Oborzyska

Parafia Stare Oborzyska Parafia Stare Oborzyska Parafia Stare Oborzyska Parafia Stare Oborzyska

Parafia Stare Oborzyska Parafia Stare Oborzyska Parafia Stare Oborzyska Parafia Stare Oborzyska

Parafia Stare Oborzyska Parafia Stare Oborzyska Parafia Stare Oborzyska Parafia Stare Oborzyska

Parafia Stare Oborzyska Parafia Stare Oborzyska Parafia Stare Oborzyska 

Parafia Stare Oborzyska Parafia Stare Oborzyska Parafia Stare Oborzyska 

Uhonorowani powstańcy i żołnierze to:

    Jan Szymański ur. 24.06.1896 roku w Jasieniu, zm. 13.06.1974 roku. Powstaniec Wielkopolski, żołnierz Wojsk Wielkopolskich. Syn Wojciecha i Marii. Brał czynny udział w powstaniu wielkopolskim. 08.01.1919 roku dołączył do kompanii kościańskiej, pod dowództwem por. Sikory, z którą walczył pod Lipnem i Górką Duchowną, później pod Boguszynem i Krzyckiem Wielkim. Po zakończeniu powstania przydzielony do 6. pułku Strzelców Wielkopolskich. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Zwolniony do rezerwy w 1920 roku. Odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.

    Jan Nowicki ur. 08.05.1889 roku w Zadorach, zm. 23.09.1977 roku. Powstaniec Wielkopolski. W trakcie I wojny światowej walczył w armii niemieckiej, pod Verdun. W 1918 roku wrócił z frontu zachodniego i dołączył do oddziałów powstańczych. Brał udział w walkach pod Bojanowem, Rawiczem i Lesznem.

  Teodor Raszewski ur. 11.10.1892 roku w Jasieniu, zm. 29.06.1919 roku w Nakle n. Notecią. Powstaniec Wielkopolski, rotmistrz 1. Pułku Ułanów Wielkopolskich. Syn Gustawa Raszewskiego herbu Grzymała i Teodory z domu Moszczyńskiej. W trakcie pierwszej wojny światowej służył w wojsku niemieckim. Po wybuchu powstania wielkopolskiego dołączył do kompanii czempińskiej, skąd został przeniesiony i mianowany dowódcą 4. szwadronu 1. Pułku Ułanów Wielkopolskich (15. Pułk Ułanów Poznańskich). 29.06.1919 roku oddziały 4. szwadronu, poruszając się wzdłuż szosy w rejonie Osieka nad Notecią, zostały zaatakowane przez niemieckie wojsko. Rotmistrz Raszewski, chcąc zająć dogodniejsze miejsce do obserwacji linii przeciwnika, wraz z kilkoma żołnierzami dostał się pod silny ogień karabinów maszynowych, od którego poległ. W wyniku ostrzału nie udało się wyewakuować ciała dowódcy, które przejęły wojska przeciwnika. Dopiero po pertraktacjach Niemcy wydali ciała dwóch poległych żołnierzy, w tym Teodora Raszewskiego, w zamian za obietnicę wydania ciał dwóch poległych wyższych oficerów niemieckich i kaucję wysokości 20 000 marek. Ciało dowódcy przewieziono do Poznania a następnie do Oborzysk Starych, gdzie złożono je w grobowcu rodzinnym.

    Jan Cichocki ur. 11.1.1896 roku w Nowych Oborzyskach, zm. 30.4.1969 roku. Powstaniec Wielkopolski, żołnierz Wojsk Wielkopolskich. Syn Franciszka i Marianny z domu Gumpert. W wieku 16 lat podjął pracę jako kolejarz. W 1916 roku został powołany do wojska niemieckiego. Walczył na froncie zachodnim we Francji, pod Verdun. Brał czynny udział w Powstaniu Wielkopolskim od 11.1.1919 roku w Kompani Kościańskiej pod dowództwem Stefana Maya. Brał udział w potyczkach pod Miejska Górką i Żakowem. Walczył  w okolicach Leszna, Wolsztyna, Zbąszynia oraz pod Bydgoszczą. Po zakończeniu powstania wielkopolskiego przydzielony do 6. Pułku Strzelców Wielkopolskich w stopniu kaprala. Od 1920 roku uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej, walczył w okolicach Kijowa i Berdyczowa. Od 1921 do 1939 roku pracował w PKP. W czasie II wojny światowej został przymusowo skierowany do pracy w niemieckim pociągu roboczym w okolicach Leningradu, skąd kilka razy próbował uciekać do Polski. Po wojnie aż do emerytury pracował w PKP jako zawiadowca odcinka w Drezdenku. Odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.

    Jakub Błaszczyk urodził się w 1900 r. Brał udział w powstaniu wielkopolskim. Po zwycięskim boju, kilka miesięcy później, w 1920 r. wraz ze swoimi towarzyszami broni walczył pod Toruniem przeciwko bolszewikom.W 1959 r. pracował jako koniuszy,  a w 1967 r. został przewodniczącym spółdzielni rolniczej w Starych Oborzyskach. Miał dwoje dzieci. Zmarł śmiercią naturalną w Kościanie w 1984.

   Stanisław Nowak urodził 05.11.1899 roku w Betkowie, gm. Czempiń, zm. 26.9.1970 roku w Betkowie. Powstaniec Wielkopolski, żołnierz Wojsk Wielkopolskich. Syn Andrzeja i Weroniki z domu Wojciechowskiej. Przed I Wojną Światową ukończył szkołę powszechną. Przymusowo został wcielony do armii niemieckiej. W grudniu 1918 roku przystąpił do powstania wielkopolskiego, w składzie grupy Leszno. Wcielony do Wojska Polskiego, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej jako sanitariusz. W 1923 roku zawarł związek małżeński z Marianną z d. Kapała. Z początkiem 1924 roku, z uwagi na duże bezrobocie w Polsce, wyjechał do Francji i podjął pracę w kopalni węgla. Na emigracji przyszła na świat trójka dzieci: Stanisława (1924 rok), Maurycy (1926 rok), Józef (1927 rok). W 1936 roku wrócił do Polski, by objąć gospodarstwo po rodzicach w Betkowie. Rok później umarła jego żona. W 1939 roku zawarł kolejny związek małżeński, z Marią z d. Nowacką. W czasie okupacji mieszkali w Betkowie, gdzie urodziła się trójka dzieci: Helena (1940 rok), Bronisława (1942 rok), Mirosława (1943 rok). W 1948 roku kolejny raz owdowiał. W 1952 roku po raz trzeci zawarł związek małżeński z Marianną z d. Konieczną.

     Stanisław Horyński urodził się 7 maja 1909 r. w Jaskółkach, gdzie spędził dzieciństwo. Później rodzina przeniosła się do Wolkowa. Z tego miejsca wyrusza na wojnę. Zostaje powołany w 1939 r. do Poznania. Po przegranej kampanii wrześniowej przedostaje się do Francji, a później do Anglii. Tam służy w Dywizjonie Myśliwskim 309, w plutonie magazynowym w stopniu kaprala, jako obsługa naziemna, numer ewidencyjny 792607. Po zakończeniu wojny w 1945 r. przedostaje się do Belgii, gdzie przebywa dwa lata  u zaprzyjaźnionej belgijskiej rodziny. Do Polski, do Wolkowa wraca w 1947 r. Bojąc się prześladowania władz komunistycznych w Polsce, przenosi się wraz z rodziną na Ziemie Odzyskane, do Torzymia, gdzie pracuje na początku w tartaku. Później zostaje zatrudniony w Sanatorium Przeciwgruźliczym w Torzymiu - jako ogrodnik. Sanatorium to istnieje do dnia dzisiejszego. W 1961 r. wraca do Wielkopolski. Zamieszkuje z żoną, synem i córką w Jasieniu jako ogrodnik w spółdzielni. Doczekuje tu emerytury. Umiera 9 października 1977 r. i zostaje pochowany na cmentarzu parafialnym w Starych Oborzyskach.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

         Po uroczystym przemarszu z cmentarza parafialnego do szkoły, w samo południe przy  rozpoczęły się pokazy grup rekonstrukcyjnych. Można było wysłuchać prelekcję i obejrzeć pokaz walki kawalerzysty oraz rekonstrukcję ataku polskich powstańców na pruski posterunek z 1918 r. Czynna była także strzelnica Stowarzyszenia Kościańskiej Rezerwy Skautowej. Uczestnicy uroczystości na zakończenie zostali poczęstowani wojskową grochówką. Wydarzenie zorganizowane w Starych Oborzyskach było piękną lekcją patriotyczną, podczas której okazaliśmy wdzięczność naszym Bohaterom.



Osób online: 2



                          



stat4u