Dodano: 2018-01-20, DKMS pokonajmy nowotwory krwi

Drodzy Parafianie, 28 stycznia 2018 r. w godz. 8.00-16.00, w Parafii pw. św. Michała Archanioła w Czempiniu oraz w Szkole Podstawowej w Głuchowie - odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców pod nazwą „Asia i Inni potrzebują Twojej pomocy”. Podczas Dnia Dawcy Szpiku wszystkie zdrowe osoby, w wieku 18-55 lat mogą bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych Fundacji DKMS. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Gorąco zachęcam do zapoznania się ze szczegółami bycia potencjalnym dawcą szpiku oraz ewentualnej rejestracji. Szpik nie jest pobierany z kręgosłupa.

Istnieją dwie metody pozyskania komórek macierzystych:
- Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Metoda ta stosowana jest w 80% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania.
- Drugą metodą jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego.
Gorąco zachęcam do zapoznania się ze szczegółami bycia potencjalnym dawcą szpiku oraz ewentualnej rejestracji.

Więcej informacji na www.dkms.pl