Dodano: 2020-02-16, Nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej

Przez cały tydzień podczas Misji Świętych rozpalaliśmy naszą wiarę starając się, aby przyniosły one nasze odrodzenie.
Cudownym zwieńczeniem tego czasu było Nawiedzenie naszej parafii przez Matkę Bożą w kopii Ikony Jasnogórskiej. Wiemy doskonale, że Maryja jest z nami cały czas. Jednakże podczas peregrynacji, mieliśmy okazję publicznie wyrazić miłość do Matki Jezusa. Na nowo z wielką siłą rozjaśniło nas światło Pana, zajaśniała nadzieja, umocniła się wiara i rozpaliła gorąco miłość do Boga i Niepokalanie Poczętej Maryi.

Parafia Stare Oborzyska Parafia Stare Oborzyska Parafia Stare Oborzyska Parafia Stare Oborzyska

Parafia Stare Oborzyska Parafia Stare Oborzyska Parafia Stare Oborzyska

Parafia Stare Oborzyska Parafia Stare Oborzyska

Szczegółowa relacja:

Od niemalże dwóch lat przygotowywaliśmy się na ten wyjątkowy czas:

- 14 kwietnia 2018 roku przedstawiciele oborzyskiej Rady Duszpasterskiej wzięli udział w Archidiecezjalnym Kongresie Parafialnych Rad Duszpasterskich na MTP, podczas których arcybiskup Stanisław Gądecki oraz ksiądz Krystian Sammler zaprezentowali m.in. plan peregrynacji kopii cudownego wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej w Archidiecezji Poznańskiej pod hasłem „Z Maryją w nowe czasy”;

- 23 marca 2019 uczestniczyliśmy w uroczystości 20-lecia pełnienia posługi przez nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej Archidiecezji Poznańskiej;

- 18 maja 2019 parafianie ze Starych Oborzysk, m.in. dzieci, które tydzień wcześniej przystąpiły do sakramentu I Komunii Świętej, uczestniczyli w uroczystości rozpoczęcia nawiedzenia Matki Bożej w kopii Ikony Jasnogórskiej w Archidiecezji Poznańskiej;

- 30 listopada 2019 roku 33 osoby z naszej parafii dokonały uroczystego oddania się Matce Najświętszej.

Po kilkumiesięcznych przygotowaniach organizacyjnych i duchowych, przez cały tydzień podczas Misji Świętych rozpalaliśmy naszą wiarę starając się, aby przyniosły one nasze odrodzenie. Rekolekcjonistą, który podjął się przeprowadzenia Misji Świętych jest Ojciec Joel Kokott, Franciszkanin z Wejherowa.

Domy i drogi naszych miejscowości były pięknie udekorowane flagami i chorągiewkami oraz obrazami i symbolami Maryjnymi. O Misjach Świętych i uroczystości peregrynacji Matki Bożej informowały broszury z planem, które parafianie otrzymali miesiąc wcześniej oraz wiszące w kilku miejscach banery.

Wreszcie nadszedł ten długo oczekiwany dzień. 15 lutego 2020 roku o godz. 9.00 została odprawiona Msza święta Maryjna. Po Eucharystii odbyło się nabożeństwo z aktem oddania parafii Matce Najświętszej. Od 16.30 trwaliśmy w nabożeństwie oczekiwania, po którym w to piękne, słoneczne sobotnie popołudnie przeszliśmy w procesji na miejsce przybycia Obrazu Matki Bożej.

W asyście wozów strażackich na sygnale oraz motocyklistów na chopperach, w tłumie parafian, z wielkim entuzjazmem, w uroczysty sposób powitaliśmy obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Podczas powitania obecny był ksiądz biskup Damian Bryl, ksiądz kanonik Paweł Skrzypczak oraz księża z dekanatu kościańskiego. Fanfary podczas wysunięcia się obrazu z mobilnej kaplicy zagrali przedstawiciele poznańskiej orkiestry wojskowej.
Po uroczystej procesji, w kościele ikonę Matki Bożej Częstochowskiej pożegnała delegacja z Parafii w Racocie wraz z księdzem proboszczem Stanisławem Tokarskim, po czym nastąpiło powitanie przez księdza proboszcza Wojciecha Słomińskiego oraz delegację rodziców, młodzieży i dzieci oborzyskiej parafii. Następnie wzięliśmy udział w uroczystej Mszy świętej pod przewodnictwem biskupa Damiana Bryla, koncelebrowanej przez księży dekanatu kościańskiego oraz księdza Włodzimierza Liska, poprzedniego proboszcza oborzyskiej parafii.

Po Mszy świętej powitania miało miejsce czuwanie, Apel Jasnogórski, kolejne czuwanie z akompaniamentem zespołu muzycznego oraz Pasterka Maryjna koncelebrowana przez księży związanych z oborzyską parafią: księdza Tadeusza Naskręta, księdza kanonika Symplicjusza Nowaka, księdza kanonika Dariusza Mazura i obecnego proboszcza, księdza Wojciecha Słomińskiego oraz ojca Joela Kokotta.
Przez całą noc przy obrazie Matki Bożej czuwali mieszkańcy poszczególnych miejscowości. Wartę przez 24 godziny podczas nawiedzenia pełnili strażacy z OSP w Starych Oborzyskach. O godz. 7.30 parafianie odśpiewali Godzinki do NMP, po trzech Mszach świętych, o godz. 12.30 zjednoczyliśmy się podczas modlitwy Anioł Pański, o 14.30 odprawione zostało Nabożeństwo Drogi Krzyżowej, o godz. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i wspólny różaniec. O 16.15 rozpoczęła się Msza święta na zakończenie nawiedzenia i nabożeństwo pożegnania. Ksiądz proboszcz oraz rodzina będąca przedstawicielem parafii pożegnali obraz Matki Bożej w Starych Oborzyskach. Po uroczystym odprowadzeniu przez tłum parafian, przewieziono ikonę Matki Jasnogórskiej, ponownie w asyście wozów strażackich i motocyklistów, do Parafii w Bonikowie. Tam ksiądz proboszcz Wojciech Słomiński oraz delegacja z parafii złożyli kwiaty Matce Bożej i pożegnali obraz Częstochowskiej Pani.

Bardzo się cieszymy, że podczas peregrynacji mieliśmy okazję publicznie wyrazić miłość do Matki Jezusa. Mamy nadzieję, że ten wyjątkowy czas przyniesie obfite owoce i pomoże nam jeszcze bardziej pokochać Maryję oraz zbliżyć się do Boga.