Dodano: 2016-02-05, ogłoszenia parafialne 7.2.2016

PIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                               7 lutego 2016

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. W tę ostatnią karnawałową niedzielę słyszymy w Ewangelii słowa o cudownym połowie ryb
i powołaniu Szymona. Są one wezwaniem dla nas, gdyż Pan Jezus i nas powołuje, byśmy stawali się rybakami ludzi – tymi, którzy innych przyprowadzą do Chrystusa i Kościoła. Rozpoczynający się dzisiaj 49. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, a w środę czas Wielkiego Postu, niech zaowocują dobrymi postanowieniami i ich wierną realizacją, a wyłożona Parafialna Księga Trzeźwości – bodźcem do ich podjęcia.

2. To już ostatnie dni karnawału. Przeżyjmy je w duchu chrześcijańskiej radości.

3. W najbliższą środę przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca czterdziestodniowy okres przygotowania paschalnego – okres Wielkiego Postu. Msze Święte z posypaniem naszych głów popiołem na znak pokuty odprawimy o godz. 9.00; 16.30; 18.00. Zachęcam do licznego uczestnictwa oraz do podjęcia praktyk pokutnych w tym świętym czasie.

4. W tym dniu rozpoczynamy kwartalne dni modlitw o ducha pokuty w Kościele.

5. Na zakończenie Mszy Świętych w Środę Popielcową będzie można materialnie wspomóc  Caritas archidiecezjalny przez złożenie ofiary do puszek.

Jałmużna postna-  można ją składać do skarbony wystawionej przed ołtarzem.

6. Środa Popielcowa to dzień postu ścisłego obowiązującego wiernych między 18. a rozpoczęciem 60. roku życia (post polega na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz na spożyciu jednego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia). Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) są zobowiązane tego dnia do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Ponadto do postu ścisłego jesteśmy zobowiązani również w Wielki Piątek. Przypominam także, że we wszystkie piątki roku obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

7. Pamiętajmy, że rozpoczynający się okres wielkopostny to tzw. czas zakazany, okres pokutny
w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, tańców i dyskotek.

8. Czwartek, 11 lutego to liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes i Światowy Dzień Chorego.

9. W piątek natomiast rozpoczniemy nabożeństwa drogi krzyżowej, na które zapraszam wszystkich parafian o godz. 17.30. Natomiast od przyszłej niedzieli, pierwszej Wielkiego Postu, popołudniami o godz. 14.30 będziemy śpiewać gorzkie żale i będziemy słuchać nauk pasyjnych, które w tym roku głosi ks. Adrian Szafranek z kościana.

10. Dziękuję za ofiary złożone na tacę remontową. W ubiegłym tygodniu zebraliśmy 3020zł. Bóg zapłać.

11. Solenizantów i jubilatów zapewniamy o naszej modlitwie i życzliwości. Zmarłych polecamy Bożemu miłosierdziu.

Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu, upadam na kolana przed Twoim obliczem i z największą gorliwością ducha proszę Cię i błagam, abyś wszczepił w moje serce najżywsze uczucia wiary, nadziei i miłości oraz prawdziwą skruchę za moje grzechy i silną wolę poprawy. Oto z sercem przepełnionym wielkim uczuciem i z boleścią oglądam w duchu Twoje pięć ran i myślą się w nich zatapiam, pamiętając o tym, dobry Jezu, co już prorok Dawid włożył w Twoje usta: „Przebodli ręce moje i nogi, policzyli wszystkie kości moje” (Ps 22,17).

Ks. Wojciech Słomiński - proboszcz